Західноукраїнська мистецька спілка - Львів | Організація та підтримка мистецьких конкурсів
   'Кінець Древності'
 Художник - Девід Робертс - Храм в Абу-Симбел. www.kemet.ru

      
Володимир
Ляшкевич

ПРИМІТКИ

(Вступ) Приведений текст основується на 125 главі "книги мертвих". Книга мертвих - ( др. єгипетською - "Книга виходу днем", тобто "Книга воскресіння") - умовна загальна назва папірусних сувоїв, котрі супроводжували померлого в його мандрівках по загробному світу. Окремі формули з яких відносяться до глибокої древності і знаходять паралелі в "Текстах саркофагів" кінця III тис. до Р.Х.. Численні тексти подібного роду зустрічаються в гробницях Нового Царства (епоха життя древнього Єгипту 1580 - 1085 роки до Р.Х.).

Дві Істини - ім'я богині справедливості Маат в подвійному числі. На Великому її Дворі звершував свій суд Унефер, буквально "Блага істота", епітет Осіріса, Усера.

Сорок два бога - можливо, по числу єгипетських областей - сепат (номів). Знання імен богів давало магічну владу над ними.

В місці Істини - в храмі чи некрополі.

Бену (др.єг.) - древнє єгипетський міфологічний образ священного птаха, уособлюючий сходяче сонце, прототип (предтеча) фенікса. Описана історія з бену, на думку автора, могла відбуватися біля 45000 років до Р.Х.

Володар Дихання - бог, даруючий життя; тут - Осіріс.

Он (др.єг.) - інакше Геліополь, місто в Древньому Єгипті, головне місто 13-го ному Нижнього Єгипту. Знаходилося трохи північніше нинішнього Каїру.

Око Гора - було втрачено Гором в битві з Сетом за трон Осіріса, але магічно відтворене Тотом. "Ціле" Око підносить Гор в жертву Осірісу, тим самим оживляючи його.

Владика Кемет - Владика Єгипту, - Пераа (фараон). Кемет (Та - Мері) (др.єг.) - дослівно "чорна земля" долини річки (Нілу), оброблена, люба.

Велике Море - Середземне море.

Пераа (др.єг.) - дослівно Великий Палац, Великий Дім - не пряма назва царя, - щоб не вимовляти його титул, що вважався табу (забороненим).Фараон - сучасна передача виразу "Пераа".

Рех хету (др.єг.) - мудрець, людина, що пізнала природу речей.

Урей - зображення змії (кобри), символу влади Пераа.

Круг Тота - зодіакальний круг. Тот (др.єг.) - в староєгипетській міфології бог Місяця, мудрості і письма, головний писар в суднім залі Усера (Осіріса), повелитель книг, цілком ймовірно продовжив своє "життя" в образі Гермеса.

Унефер (др.єг.) - блага істота, епітет Усера (Осіріса).Осіріс - ((др.єг. - Усер) староєгипетське божество - втілення померлого царя, цар загробного світу. Бог умираючої і воскреслої природи.

Перніт (др.єг.) - в Єгипті друга частина року - 4 перші місяці року, коли відбувалась сівба, йшло зростання і дозрівання.

Сопдет (др.єг.) - пізніше Сотіс, зірка Сиріус. Стає видимою на початку липня, і вказувала древнім на близький розлив Ніла.

Тібі, мехір (др.єг.) - відповідно 5 і 6 порядкові місяці древнє Єгипетського календаря. Не збігання календарного року і сонячного року пояснюються відсутністю високосної поправки.

Перніт (др.єг.) - в Єгипті друга частина року - 4 перші місяці року, коли відбувалась сівба, йшло зростання і дозрівання.

Сонце на крузі Тота - зодіакальний рух при прецесії рівнодення (сталий рух землі довкола Сонця, під впливом місяця).

Хепер - (др.єг.) скорпіон.

Усер, Ісет (др.єг.) - Осіріс, Ісіда.
Ісіда - староєгипетська богиня родючості, сестра і дружина Усера, мати Гора і як така - покровителька царської влади.

Див Ахет - водопілля.

Сет (др.єг.) - в староєгипетській міфології бог покровитель царської влади. Пізніше бог зла. Вбив брата - Осіріса, якого Гор і воскресив.

Гор (др.єг.) - міфологічний син Осіріса й Ісіди, древнє ім'я божества сонця, Гор - також титул староєгипетських царів.

Апіс - (др.єг.) священний бик - божество.

Амон-Ра (др.єг.) - божество міста Уасета (Фів) Амон, затим верховне божество Єгипту, покровитель царської влади.

Нун - початкове космічне божество, уособлення первинного водного хаосу.

Атум - початково головний бог 13-го ному (області) в Нижньому Єгипті, зображувався в подвійній короні володаря Кемет.

Ра (др.єг.) - староєгипетський бог сонця.

Кушити - (др.єг.) жителі, полоненні з Кушу - Нубії.

Старий храм Сонцю- йдеться про древній храм, на місці якого в описуваний час почали зводити новий. Це місце нині називається Луксор, (Єгипет), з залишками одного з старих храмів Амону в Уасеті (Фівах).

Аменхотеп III - цар Єгипту часів Нового царства (1580-1085 роки до Р.Х.) батько Ехнатона (Аменхотепа IV), на троні з 1408 по 1372 роки до Р.Х..

Хети - древній народ, що жив на території сучасної Туреччини, східніше від Троади, від побережжя Чорного моря до Кархемишу на півдні. Розбиті народами моря (греки, лівійці і інші) біля 1240 року до Р.Х..

Уасет (Фіви) - столиця Єгипту за доби Середнього та Нового царства.(2120 1085 роки до Р.Х.)

Ханаан - в описуваний період загальне означення Палестини, Сирії, Фінікії. Так як останні три назви з'явилися значно пізніше.

Час рівнодення, другий, - "весняне" рівнодення. Так як календарний рік в древньому Єгипті починався зі сходження Сопдета - Сотіса (Сиріуса) і початком розливу Нілу (в наші дні Сиріус сходить - стає видимим - в Єгипті на початку липня), - то першим календарним рівноденням було "осіннє". Важливо, що в Кемет було тільки три пори року, - зв'язані з кліматом і поведінкою Нілу. Рік починався з часу Ахет водопілля - розливу і входження ріки назад в русло (4 місяці) з сівбою, далі тривав час Перніт - з дозріванням і початком збору урожаю (4 місяці), затим час Шему - сухості - закінчення жнив і пекельної спеки з жарким вітром пустелі.

Хапі - божество повноводного Нілу, - інакше кажучи, Ніл при повеневому розливі.

Межиріччя, Міжріччя, - долина, оточена Тигром і Єфратом.

Ху - (др.єг.) - одне з значень - "блиск", потім так називали форму людиноголового лева (сфінкса).

Чаті - на кшталт Візира, перший міністр, найвищий сановник Пераа.

Владика Кемет - Владика Єгипту, - Пераа (фараон). Кемет (Та - Мері) (др.єг.) - дослівно "чорна земля" долини річки (Нілу), оброблена, люба.

Тутмоси - Тутмос I (1530-1520р.), Тутмос II (1520-1505р.), Тутмос III (1505-1450р.), Тутмос IV (1425-1408р.), - Владики Кемет, - "Тутмос" дослівно по др.єг. "Дитина бога Тот".

Маа херу (др.єг.) - "право гласний", титул померлого, оправданого на суді у Усера (Осіріса).

Ес (др.єг.) - чоловік.

Амамат (др.єг.) - чудовисько гіпопотам - лев - крокодил. прислуговуючий катом на суді Осіріса.

Тір - місто - царство на Середземномор'ї, в тій частині яку древні греки пізніше назвуть Фінікією.

Яхмос І - Перший фараон XVIII династії ( 1580 - 1310 роки до н. е.), наступник незалежного від гіксосів царя із Уасету Камоса, якому вдалося організувати повстання, що переросло у визвольну війну. Яхмосу І вдалося близько 1580 року до Р.Х. вигнати гіксосів і знову об'єднати Єгипет. Провів енергійні та успішні реформи з відновленням і подальшим розвитком економіки, адміністрації, війська.

Будови - Святилище Амона, (Карнак), храмовий комплекс поряд з древнім Фасетом ( Фівами). Місце загально державного храму Амона.

Сахура - Фараон з V династії ( 2496 - 2483 роки до н. е.), будує канал Бубаст, з'єднуючий Середземне море з Червоним. Перша експедиція в Пунт. Будує піраміди й храми.

Харемху (др.єг.) - Ха-Рем-Ху , - "Гор в сонячнім блиску", пізніше названий Великим Сфінксом. Знаходиться біля великих пірамід Гізи.

Птах Гора - сокіл.

Хуфу, Хафра, Менкаур (др.єг.) - фараони четвертої династії (2620 - 2500 роки до н. е.), що звели відомі піраміди в Гізі, більше відомі як Хеопс, Хефрен, Мікерін.

Ка (др.єг.) - (душа) по віруванням древніх Єгиптян це життєва сила людини, чи духовний вираз, персоніфікація людського видимого, тілесного образу, - "двійник", що продовжує жити після смерті тіла людського.

Зачаті з Тотом - Тутмоси. Тутмос дослівно по др.єг. "Дитина бога Тот". При першому Тутмосі (1530-1520 р. до н. е.) культ бога сонця Амона був поєднаний з культом Тота.

Шасу (др.єг.) - кочівники бедуїни.

Оронт - древня назва річки, нині це Нахр-ель-Асі на території Лівану, Сірії, Туреччини, - впадає в Середземне море.

Кадеш - знамените древнє історичне місто, на караванній дорозі з Межиріччя до Фінікії, Сирії, Палестини, Єгипту, - знаходилося між Дамаском і Тіром, як ворота в низину.

Хіддекель - агедійська назва річки Тигр, Єфрат - той самий, нинішній, Єфрат. Протікає разом з Тигром Межиріччям.

Шадуф (єг.) - журавель для черпання води.

Пахон (др.єг.) - дев'ятий місяць древнє Єгипетського календаря.

Дев'ятка храмів - в честь дев'ятки початкових богів в місті Оні. Це Атум, Шу, Тефнут, Геб, Нут, Усер, Ісет, Сет, Нефтіда.

Правитель сепату - в древньому Єгипті спадкоємний правитель області (пізніше ному).

Секот (др.єг.) - Червоне море.

Абу (др.єг.) - слон.

Тум (др.єг.) - він же Атум.

Елам - Еламська долина на річці Тигр, можливе місце Райського Саду, що з Вавилонського міфу попав до хебрейських.

Хека-Анедж (др.єг.) - назва 13-ої області (ному) Нижнього Єгипту. Столиця Он.

Кардуніяш (др.єг.) - назва Вавилонського царства в листуваннях Аменхотепів.

Сепат (др.єг.) - область, структурна частина Кемет, за греків - ном.

Туті (др.єг.) - назва місяця.

Бібл - древнє місто-царство на побережжі Середземного моря.

Беліт - вона ж Баалат-Гебал, фінікійська богиня, в пізніші часи мати і дружина бога Адоніса, можливо в описуваний період була пов'язана з культом Думузі (Таммуза), а також дружина і сестра бога неба Ваала, богиня родючості і материнства (як Іштар, Істар, Астарта в стародавньому Шумері, Вавилонії, Ассирії), (як Анат, Аштарт, Ашерат, Астарта в стародавній Сирії, Фінікії, Ханаані), цариця небесна.

Інпу (др.єг.) - пізніше Анубіс, - бог з країни мертвих, - покровитель померлих і обряду бальзамування.

Шардана, шекелеша, (др.єг.) - жителі Сардинії, Кіпру.

Ахайва (др.єг.) - древні греки, ахейці.

Кефтіу (др.єг.) - жителі о. Кріт часів міноського царства.

Кнос - древнє місто, в останній час свого існування - столиця Міноського царства на Кріті.

Арвад -древнє місто-царство на побережжі Середземного моря, на території Фінікії.

Ашерат - див. Беліт

Зикурат - ступінчата піраміда.

Аляшія - невеличке царство в описуваний період, в нижній течії річки Оронт.

Мітані - царство, в описуваний період знаходилося в краю, де протікає верхня частина Єфрату, - нижче хетського Кархемишу.

Ашшур - або Ассур - верховний бог у віруваннях стародавніх ассірійців, а також назва держави ассірійців.

Гілухепа - дівоче ім'я цариці Тейє, дружини Аменхотепа ІІІ родом з Мітані.

Калимасин - цар Кардуніашу, в описуваний період передав вже свою владу синові Кадашман-Енлілю.

Ерпатр (єг.) - офіційний спадкоємець і не обов'язково Пераа, але і інших високопоставлених людей.

Сін - Вавилонський бог Місяця. Найбільш відомі храми в Урі і Харрані (знаходився на притоці Єфрату Нар-Белі)

Шамаш - в старовавилонській релігії - бог сонця.

Кадашман-Енліль - син Калимансина, - цар Кардуніяшу.

Мардук-Бел - з часів Хаммурапі - Мардук є богом Вавилонського царства. Це бог весняного сонця, який переміг первинний хаос, - за переказами був творцем, визволителем, спасителем, йому присвячувався бик - Бел. Мардук замінив собою попередніх "героїв", точно повторивши їх подвиги. Власне, першою створення світу ( зі всіх старих текстів) описує вавілонська поема "Енума Еліш", де бога Абзу і його дружину - потворну богиню хаосу - Тіамат, вбивають їхні діти під керівництвом бога Еа. Потім чудовисько перемагає Ваал (Левіафана), в шумерів це вправно зробив Енліль, якого при Хаммурапі і зробили Мардуком. Самого Мардука змінив потім Ашшур - при ассірійцях. Пізніше переможно бореться з Левіафаном Ягве, і навіть святий Георгій. До речі спокусником "Адама" і "Єви" в найдревнішому месопотамському міфі виступає бог Еа.

Супілуліум - в описуваний час цар хетів.

Кархемиш - Кархемиш - в описувані часи хетське місто, на березі Верхнього Єфрату, над царством Мітані.

Шінар - древнє шумерська назва свого краю в гирлі Тигру і Єфрату.

Агаде - інакше Аккад, стародавня держава в Міжріччі.

Саргон - цар Шумеро-Аккадського царства - 2360-2305 роки до Р.Х..

Хаммурапі - Близько 1800 року до Р.Х. заснував могутню вавилонську імперію. Видатний завойовник і законодавець.

Марі - царство, що існувало в кінці III-го тисячоліття до Р.Х., між верхнім Єфратом і Ханааном. До складу держави один час входило і місто Харран (імовірно тоді, коли в Харран прибув рід біблійного Фарри). В листуванні держави Марі, згадуються міста Нахура, Фаррахи, Саруги і Фалеки, - схожі на імена Авраамових родичів, згадуються там і племена Авамрам, Іакоб-ель, Веніамін. Марі була стерта вавилонськими військами в часи перших потомків Хаммурапі.

Ур - древнє шумерське місто в колишній дельті Єфрату.

Гільгамеш - основний герой шумерського епосу, володар одного з шумерських царств-міст - Урука.

Еа - старовавилонський бог води і моря.

Іштар - див. Беліт.

Ану - ассіро - вавілонський бог неба, дослівно "Отець" - батько богів.

Німмах - древнєвавилонська богиня-мати.

Таммуз - вавилонський, ранній фінікійський "спаситель", в Фінікії більше знаний як Ешмун, - божество рослинності, - щороку восени вмирає і воскресає на весні, народився на зимове сонцестояння - культ з IV тис. до Р.Х.

Утнапіштім - у шумерських сказаннях - праведник, що чудесно врятувався від загибелі під час потопу в Межиріччі.

Нашир - гора Арарат.

Лаван - живший близ Харрану біблійний герой, родич Ісаака, що домовився з сином Ісака Іаковом про сім, а потім ще сім років роботи на себе за жінок, його дочок.

Три вожді гіксосів - з написів на скарабеях - семітські імена вождів гіксосів - Анатер, Хіан, Якобер.

Іркалла - (Іркалла-Нергал) володар смертного мороку, чоловік Ерешкігаль.

Ерешкігаль - вавилонська богиня, володарка підземного царства.

Куту - столиця підземного царства по-вавилонськи.

Аснамір - похітлива примара одна із дійових осіб вавилонського епосу. Був надісланий богом Еа у пекло, для досягнення оживлення богині Іштар.

Кіфара - острів Кріт, Міноське царство.

Аменті (др.єг.) - буквально "західний", термін вживався у стародавніх єгиптян для визначення загробного світу, царства мертвих.

Храм Сіна в Урі - зикурат Наннар Сін.

Нефтіда - сестра Усера і Ісет, - богиня пустелі, неродючої землі.

Хамсин - сухий гарячий південно-східний вітер в Північній Африці з кінця квітня до початку червня (40 днів).

Атон (др.єг.) - початково бог сідаючого сонця, сонця на заході, пізніше в часи Ехнатона набув абсолютного монотеїстичного значення, - перший відомий достовірний факт монотеїзму.

Мутемуа (др.єг.) - мати фараона Аменхотепа III, нібито народженого непорочно.

Неф - один з др. єгипетських богів.

Анкх (др.єг.) - ієрогліф життя, в виді хреста з кругом нагорі. Символ божественності, - атрибут богів, який вони вручали царям.

Утен, дебен (др.єг.) - грошей в описуваний період ще не було, був натуральний обмін, який прекрасно влаштовував усіх в той час, але при тому, що гуску можна було обміняти на зерно, чи худобу на деревину, - був встановлений еталон відносної вартості товарів. В часи Нового царства таким еталоном вартості стала спіраль з мідного проводу, що називалась "Утен", цей еталон навіть мав свій ієрогліфічний знак. "Утен", зазвичай, не переходив з рук в руки. Другою одиницею вартості в описуваний період був дебен, це слово спочатку значило "кільце", але з часом воно стало значити не сам предмет, а його вагу (Літвінов Є.В.). Вага - 91 грам.

Ахатетон (др.єг.) - буквально "Місто Сонячного обрію", столиця древнє Єгипетського царства з 1370 по 1352 роки до Р.Х.

Ахет (др.єг.) - повноводдя, водопілля.

Ехнатон (др.єг.) - буквально - "Щит Атона" - Аменхотеп IV, узявший нове ім'я при зміні віри.

Хоремхеб - колишній друг Ехнатона, владний воєначальник стає Пераа (1340-1324 роки) відрікається від Атона, нищить сліди "єретика".

Гошен - (Гесем) область в південно-східній частині дельти Нілу.

Шему (др.єг.) - час сухості - закінчення жнив і пекельної спеки з жарким вітром пустелі.

Ейє - (1345 - 1340 роки до Р.Х.) - останній чоловік Нефертіті, в минулому сановник Ехнатона і жрець Амона -Ра

Тутанхатон (др.єг.) - пізніше прийняв ім'я Тутанхамон, - був Пераа з 1354 по 1345 роки до Р.Х. Спочатку під регентством Нефертіті в Ахатетоні, затим під регентством Ейє в Уасеті (Фівах). Повернув жерцям всі привілеї. Чоловік третьої дочки Нефертіті. Помирає ледь досягнувши повноліття.

Тутанхамон - Тутанхатон, з переїздом до Уасету (Фів) і вернувши привілеї Амону змінює своє ім'я таким чином.

Троада - місцевість Середземномор'я, там знаходилась Троя і інші елліністичні міста.

Рамзес I - Пераа (1314 - 1312 роки) - спочатку воєначальник і візир Пераа Хоремхеба, - засновник XIX династії, батько Сеті.

Сеті I - Пераа (1312 - 1298 роки) поновлює володіння в Ханаані, захоплює у хетів Кадеш.

Фрагмент молитви Мернептаху (др.єг.) - фараону.

Мернептах - фараон (1235-1224), син Рамзеса II (1298 - 1235), відбиває навали "народів моря", найбільш імовірно саме при ньому відбувається вихід Мойсея з деякою кількістю хебреїв.

Рамзес II - син Сеті I, Пераа (1298 - 1235 роки) великий завойовник. При ньому підписаний перший з відомих міжнародних договорів ( з хетами).


"Кінець Древності" - скорочений варіант - скачати. Zip

 Художник - Девід Робертс - Ваді Кардассі, Нубія.www.kemet.ru       
Особлива подяка вельмишановному п. Володимиру Ларченку focha@kemet.ru з Москви
за його підтримку і прекрасний сайт
www.kemet.ru

Страничка автора на ТЕРМИтнике поэзии Rambler's Top100
ReqVest.ru предлагает веб мастеру заработок на иностранных сайтах. Большой доход. Выгодно.. Мы описываем, как заработать на сайте - это просто. Доход вебмастеру. Без баннеров и попапов.. Твоя кухня превращается в сказку, когда закажешь whirlpool 5554.. В том интернет-магазине разная техника: bosch встроенная вытяжка zanussi zhc 64 alu. Интернет-магазин предлагает атлант холодильник. Выгодные цены. Доставка по Москве.